Крапля з моря єдинобожжя

Виклад мети

Відомо, що людина, за волею долі, проходить багато шляхів, на яких вона зустрічає безліч бід і ворогів. Іноді їй вдається врятуватися, а іноді – ні. Я, спрямований Божественним приреченням, також вступив на вельми дивний шлях, зустрівши багато бід і ворогів. Однак, взявши в посередники свої слабкість і бідність, звернувся до мого Господа. Одвічна прихильність Всевишнього, доручивши мене Корану, зробила його моїм учителем. Таким чином, за допомогою уроків, отриманих мною від Корану, я врятувався від тих лих і переміг в битвах, які вів з нафсом і дияволом. Моє перше зіткнення з нафсом і дияволом, які є представниками всіх заблуканих, почалося з наступних слів:

سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اكبر و لا حول و لا قوة الا بالله

«Аллаг Пречистий і Пресвятий. Вся хвала належить Аллагу. Немає божества, крім Аллага. Аллаг Великий. Немає сили і могутності ні у кого, крім Аллага »

Сховавшись в фортецях цих слів, я вступив в суперечку з цими ворогами. У кожному з тих слів виникало по тридцять боїв. Кожне слово, кожний запис, написані в цьому трактаті, є вказівкою на одну зі здобутих мною перемог.

Наведені в цьому трактаті істини викладені таким чином, що виключають навіть ілюзорну ймовірність зворотного. Вказівки на будь-яку довгу істину (разом з доказом) наводяться тут у вигляді однієї замітки. 

 

* * *

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله و الصلاة على نبيه

«В ім’я Аллага Милостивого, Милосердного. Хвала Аллагу і благословення Його Посланника»

Цей трактат складається з передмови, чотирьох розділів і висновку

Передмова

За сорок років життя і за тридцять років отриманих знань я навчився лише чотирьом «словам» і чотирьом «висловам». Більш докладно вони будуть викладені далі, а тут на них будуть дані лише короткі вказівки. Цими словами є: мана-і Харфа, мана-і Ісмі, ніят, назар.

Отже, на все створене Всевишнім, тобто на Всесвіт, необхідно дивитися з точки зору «мана-і Харфа» – в ім’я Його. Розглядати з точки зору «мана-і Ісмі» і в ім’я причин – невірно.

Так, у кожної речі є дві сторони: одна звернена до Істинного Творця, а інша – до створінь. Сторона, звернена до створінь, подібно якійсь мереживній завісі або якомусь прозорому склу, повинна за собою показувати основну сторону, звернену до Істинного Творця. Виходячи з цього, дивлячись на благо, у свідомість і на розум повинен приходити, той що Дарує блага; дивлячись на творіння, повинен згадуватися Творець, а при розгляді причин потрібно думати про істинний вплив.

У свою чергу, назар (погляд) і ніят (намір) змінюють суть речей, гріх перетворюючи в благодіяння, а благодіяння – в гріх. Так, намір звертає якусь просту дію в поклоніння, а поклоніння, що здійснюється заради показухи – в гріх. Розгляд матеріального [світу] в світлі причин є невіглаством; розгляд же в ім’я Аллага це пізнання Всевишнього.

Перший вислів: انى لست مالكى Я не господар самому собі. Моїм господарем є лише Владика Всесвіту. Однак, я розглядаю себе як господаря, щоб пізнати якості Істинного Владики. Так, за допомогою своїх уявних і обмежених рамок я, в деякому відношенні, пізнав нескінченні якості Істинного Владики.

Другий вислів: الموت حق Смерть – істина. Так, це життя і це тіло не здатні бути опорою цього величезного світу, адже вони не з заліза і не з каменю. Вони складаються лише з таких різнорідних речей, як м’ясо, кров і кістки. Якщо на короткий час вони з’єднані і відповідають один одному, то в будь-який момент може бути їх розпад.

Третій вислів: ربى واحد Мій Господь Єдиний. Так, щастя і благополуччя кожної людини пов’язані з ввіренням [себе] Милосердному Господу. В іншому випадку, людина буде мати потребу в безлічі божеств, так як вона, за своєю змістовною суттю, пов’язана з усім і потребує в усьому суще. Усвідомлює вона це чи ні, все навколо приносить їй сум і страждання. Цей стан подібно справжньому Пеклу! Однак, ввірені [себе] Єдиному Господу, завісою для правиці могутності Котрого є причини, помилково сприймаються божествами, що це якийсь райський стан.

Четвертий вислів: انا «Я», тобто надання собі якогось буття, якоїсь цінності. Воно є певною точкою відліку, якоюсь одиницею виміру для пізнання якостей і діянь Всевишнього Аллага.

* * *

 Перша глава

виклад фрази لا اله الا الله «Немає Бога окрім Аллага»

الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على سيد المرسلين محمد وعلى اله وصحبه اجمعين

«Вся хвала Аллагу, Господу Світів! Благословення і мир Ватажку Посланців Мухаммаду, його сім’ї та всім сподвижникам!»

Наводячи в свідки все бачене і видиме, підтверджую серцем і визнаю мовою, що немає справжнього бога, крім Аллага. Промовистим доказом і вірним свідком необхідності буття, а також єдності та самодостатності Аллага, є Високоповажний Мухаммад (мир йому і благо). Удостоївшись одностайності і підтвердження пророків і посланників (мир їм усім), він заслужив титул їхнього ватажка, і отримавши одностайне запевнення з боку праведників і вчених, придбав звання їх імама. Пророк Мухаммад (мир йому і благо), будучи власником яскравих ознак, безсумнівних чудес, високої вдачі і прекрасного характеру, став тим, на кого зійшло Божественне одкровення. Відвідавши прихований світ, він побачив душі, поговорив з ангелами і прийняв зобов’язання настанови джинів і людей. З духовної точки зору, його особистість є певним змістом досконалості Всесвіту і носієм Шаріату, що містить в собі закони щастя і справжньої цивілізації. Мухаммад (мир йому і благо), будучи благовістливим і застережливим, перебуваючи у видимому світі та повідомляючи про світ прихований, усіма силами, з повною серйозністю, достовірністю, упевненістю і високою вірою, за допомогою формули لا اله الا الله «Немає бога, окрім Аллага», роз’яснює і доносить до людського роду релігію єдинобожжя.

Ще одним свідченням необхідності буття Всевишнього Аллага, а також свідченням Його величі (Джаляль), краси (Джамаль), єдності є Мудрий Фуркан (Коран). Мудрий Фуркан удостоєний підтвердження книг всіх пророків (мир їм). Він є книгою, яка випромінює світло з шести своїх сторін; книгою, положення якої приймають і підтверджують всі розуми і серця. Мудрий Фуркан, за твердженням удостоєних Одкровень посланників (мир їм), є чистим, абсолютним Одкровенням. Відповідно до твердження володарів духовних відкриттів (Кашфі) і натхнення (Ільхам), він, за своєю суттю, є настановою на вірний шлях, джерелом віри і зібранням істин. Його положення зміцнені розумними доводами і підтверджені свідоцтвом здорового єства (фітра). Будучи мовою прихованого світу, своїм велінням فاعلم انه لا اله الا الله «Тож знай, що немає бога, крім Аллага, проси прощення за свій гріх, за гріх віруючих чоловіків і жінок. Аллаг знає про вашу працю та про ваш відпочинок!» (Коран 47:19) він закликає людство до єдинобожжя у видимому світі.

Всесвіт як «велика книга», всіма своїми розділами, сторінками, рядками, та літерами, і як «велика людина», всіма своїми частинами, органами, клітинами, частками, якостями і станами свідчить про необхідність буття і про єдність Всевишнього Аллага.

Таким чином, Всесвіт каже:

لا اله الا الله «Немає божества, крім Аллага» – усім, що міститься в ньому світами;

لا خالق الا هو «Ні Творця, крім Нього» – всіма частинами світів;

لا صانع الا هو «Ні Творця, крім Нього» – всіма органами частин;

لا مدبر الا هو «Ні Керуючого, крім Нього» – всіма частинами органів;

لا مربى الا هو «Ні Панівного, крім Нього» – усіма фрагментами частин;

لا متصرف الا هو «Ні розпоряджатися, крім Нього» – всіма клітинами фрагментів;

لا خالق الا هو «Ні Творця, крім Нього» – усіма частинками клітин;

لا اله الا هو «Немає божества, крім Нього» – ефіром, що є полем всіх частинок.

Тим самим, усіма своїми світами, частинами, органами, деталями, клітинами, частками і ефіром (за допомогою п’ятдесяти п’яти мов) людина свідчить про необхідність буття Всевишнього і про Його єдності. Трохи нижче ми розглянемо ці мови більш детально, а зараз всього лише узагальнено їх згадаємо.

Отже, деякі з цих п’ятдесяти п’яти мов, за допомогою яких Всесвіт свідчить про необхідність буття Всемогутнього Творця і про Його якості, читає Прекрасні Імена Творця і вихваляє Його, трактує Мудрий Коран, підтверджує повідомлення Високоповажного Пророка (мир йому і благо): порядок Всесвіту, гармонія процесів, дивовижний зовнішній вигляд творінь, краса візерунків, піднесеність мудрих смислів, відмінність і схожість творінь, взаємодопомога між неживими творіннями, сприяння між далекими один від одного речами, всеохоплююча мудрість, абсолютна турбота, велика милість, загальне забезпечення їжею, життя, управління, перетворення, зміни, упорядкування, ймовірність, виникнення, потреба, слабкість, смерть, невігластво, поклоніння, вихваляння, молитви.

Перейдемо до докладного розгляду вищезазначених мов.

Видимі у Всесвіті впорядкованість і врівноваженість, вказуючи на необхідне існування Творця, в управлінні знаходять порядок і рівновагу, читають الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

У Всесвіті правлять організованість і гармонія. Дві ці якості, що свідчать про єдність Керуючого, оголошують істину الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

А також, оскільки могутність, розписує сторінку небес сонцем і зірками, і могутність, розписує сторінки бджоли і мурашки клітинами і частинками, це одна і та ж сама могутність, то це, словами الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього», свідчить про єдність Творця.

Чуйність і взаємодопомога (тобто відповідь на потреби один одного) між такими неживими і різнорідними речами, як, наприклад, хмари і земля, а також взаємопов’язаність дуже далеких зірок і Сонця, подібна взаємозв’язку планет, свідчать про те, що всі речі знаходяться під владою одного Керуючого, і оголошують الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

Подібність таких упорядкованих небесних творінь, як зірки, і взаємозв’язок між схожими один на одного квітами, а також між тваринами Землі, вказують на єдність Творця, оголошуючи الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

Кожна жива істота удостоюється проявів багатьох Імен і якостей, взаємопов’язаних у впливі та в різних діяннях. Наприклад, знаходячи буття – прояви імені аль-Барі (Творець), при набутті форми – прояви якості Мусаввір (той хто надає форму), отримуючи їжу – прояви імені ар-Раззак (той хто наділяє їжею), зцілюючись від хвороб – прояви імені аш-Шафі (той хто зцілює). Оскільки єдина мета цих імен і якостей, то єдиним повинен бути і їх володар. Отже, кожна жива істота, будучи удостоєна прояву цих Імен і якостей, свідчить про єдність Творця словами الله لا اله الا هو«Аллаг немає божества, крім Нього».

Зв’язок між Сонячною системою і очима бджоли, а також їх взаємна сумісність і якісність, словами الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього», вказують на те, що обидва цих творіння є візерунком одного майстра.

А також, єдина природа тяжіння як між частинками, так і між сонцем та іншими зірками, кажучи الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього», показує, що обидва ці процеси – справа рук одного пера.

Відомий в складах і з’єднаннях порядок з’явився в результаті того, що кожній частинці було відведено відповідне їй місце. Виходячи з цього, помістити частки на відповідні місця, зберігаючи їх взаємозв’язок, може тільки Володар могутності, здатний створити всі ці сполуки.

Отже, порядок частинок, кажучи мовою цього положення «Аллагу Акбар», читає: الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

Написані пером могутності особливості та індивідуальні риси одиниці якогось виду, що визначають її відмінність від інших представників цього ж виду, вимагають того, щоб всі одиниці виду – наприклад, люди – перебували перед поглядом його могутності і були йому відомі. Адже кожній одиниці властиві індивідуальні особливості, що відрізняють її від інших одиниць свого виду. Якби всі одиниці не перебували перед поглядом могутності, то виникла б ймовірність того, що у них були відсутні б відмінні риси, що є помилковим. Отже, Творець однієї одиниці є Творцем усього виду. У свою чергу, Творець виду повинен бути Творцем роду тощо. В кінцевому підсумку, все зводиться до істини الله لا اله الا هو «Аллаг немає божества, крім Нього».

Ті, чий погляд вузький, думають, що щось є нерозумним, дивним і складним творенням Необхідно Сущим творінь, що приходять до Його заперечення. Але ж якщо приписати творення причин, то нерозумність, дивина і складність, в дійсності, багаторазово збільшиться. Створення ж всіх творінь Необхідно Сущим Творцем є набагато кращим. Наприклад, походження безлічі від чогось єдиного набагато легше, ніж походження чогось єдиного від безлічі. Так само, якщо не надати створенню бджоли могутності Всевишнього, то її поява на світ стане нескінченно складною.

До того ж, порядок і користь, які надаються безлічі з боку когось єдиного, безліч зможе знайти тільки шляхом великих труднощів. Наприклад, дисципліни, які організовані одним командиром для безлічі солдатів, самі ці солдати з такою ж легкістю не досягнуть єдності. Отже, якщо надання створення всього сущого Єдиного Творця і може, на перший погляд, здатися нерозумним і дивним, то приписування всього причинам і безлічі причин містить в собі набагато більшу кількість дурниць. У цьому випадку, в кожній частинці доведеться представити якості Необхідно Сущого Творця, наявності яких вимагають досконалість візерунків і краса творінь. А також, Необхідно Сущого Творця, який не знає співтворців (ширк), доведеться приписати безліч співтворців. Крім цього, стане необхідним, щоб кожна частинка, відповідно до вимог порядку і гармонії, була для всіх інших частинок, яка абсолютно підкоряє, так і абсолютно підкоряється. Нарешті, за кожною частинкою необхідно буде визнати всеосяжні розум і знання, оскільки між ними існують взаємодопомога і рівновага.

Тому, вважати причини автором створення всього сущого в крайньому ступені абсурдно. Однак, якщо надати творенню Необхідно Сущому, що є справжнім господарем, то частинки удостоюються прояву, сяйва і відображення одвічної могутності подібно до крапель води, сяйва і відображення сонця. За допомогою нескінченних знання і волі Володаря могутності, з Його дозволу між частинками відбувається формування впорядкованих структур. Таким чином, одне-єдине сяйво одвічної могутності, що несе в собі всю його міць, за своїм впливом сильніше тисячі найвагоміших причин, в яких, на відміну від єдиної і неподільної одвічної могутності, присутній поділ. Для одвічної могутності не існує труднощів і зусиль, адже воно не є придбаною, а є притаманна Суті Творця. В Його могутність не здатна втрутитися слабкість. Навіть для могутності частки і зірки рівні, а велика зірка не складніше малої.

Оскільки і зовнішня, і внутрішня сторона таких речей, як існування, життя і світло, чистота і прозорість, в момент їх створення під завісою засобів і причин явно проглядається могутність. Адже якщо звернути увагу на життєві стадії і стани, можна побачити діяльність могутності. Наприклад, ми бачимо, як тонка і нежива гілка служить засобом для життя виноградного грона, як тонкий промінь проходить крізь вузьку щілину і відображає сонце в уламку скла, і як сірник розсіює морок і заповнює будинок світлом. У цих дивовижних і великих справах, що здійснюються під завісою простих причин, ясно як день проглядаються діяння могутності.

А також, муки і страждання, що з’являються в результаті заперечення і помилки, які, в свою чергу, виходять від нерозумності і безглуздості приписування створення причин, змушують всі душі і уми звертатися і вдаватися до Необхідно Сущого. Адже тільки Його могутність і воля вирішують всі проблеми і труднощі і відчиняють замкнені двері, і лише Його поминанням втішаються серця! Саме тому порятунок укладено лише в зверненні до Аллага!

ففروا الى الله ۝ الا بذكر الله تطمئن القلوب

«Поспішайте ж до Аллага! Воістину, я несу від Нього до вас ясну пересторогу!» (Коран 51:50) . «тих, які увірували й знайшли спокій для своїх сердець у згадуванні Аллага!» Хіба ж не в згадуванні Аллага знаходять спокій серця?» (Коран 13:28)

Отже, мовою цієї істини Всесвіт каже: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього».

Зовнішні чинники є простими, обмеженими, мізерними, неживими, несвідомими і безвільними речами, і та їх частина, що відноситься до законів – лише щось теоретичне, уявне. Надзвичайне мистецтво і дивовижні візерунки, що містяться в зовнішньо обумовлених причинами речах, абсолютно не співвідносяться з цими що не є цінностями. Виходячи з цього, дурними твердженнями будуть:

упорядкування, гармонійне формування клітин тіла через вживання їжі;

нескінченних упорядкованих візерунків, що записуються в пам’яті звивинах мозку і волокнам вух;

формованих в процесі розмови і роздум букв і уявних образів руху мови і роботі думки.

Згадані наслідки вимагають буття нескінченних знань, волі і могутності. Ґрунтуючись на цій істині, твердо встановлено, що в бутті й існуванні єдино впливає безмежна могутність Творця. Причини ж служать лише прикриттям, а кошти – завісою. У свою чергу, ті чи інші особливості і властивості є іменами і назвами проявів і сяйв могутності. Іменовані ж законами і правилами речі – ні що інше, як назви проявів волі, знання і наказів Всевишнього у видах створінь. Так, закон (напередодні) від веління, а правило (Намус) від волі. Отже, мовою наслідків, обумовлених причинами, Всесвіт оголошує про справжнього Творця, кажучи: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього» .

Оскільки надзвичайні візерунки, уважно і з цілковитою точністю написані на сторінці Всесвіту, і разом, і окремо вимагають необмеженої могутності, то Всесвіт безсумнівно вказує на існування одного Необхідно Сущого, Всемогутнього Творця. І так як вплив Його могутності безмежний, то очевидно, що Він не потребує співтворців. Більш того, це багатобожжя (ширк) неможливе за своєю суттю. Виключено існування навіть одного товариша, оскільки вплив досконалої могутності необмежений. Будь у могутності товариш, її впливу існувала б межа. Будучи необмеженою, вона повинна була б стати обмеженою, що безглуздо в декількох аспектах! Таким чином, незалежність та єдність – невід’ємні якості Всевишнього. Крім іншого, співтворцю немає ні місця, ні ступеня, ні ймовірності як такої. Відсутні будь-які докази буття співтворця, а також ознаки, які могли б вказувати на ймовірність цього. У жодній стороні Всесвіту немає місця для співтворця! Більш того, в яку б сторону і на яку б річ ми не дивилися, всюди видно єдинобожжя (таухид).

Незважаючи на те, що людина є найповажнішою у Всесвіті, і з усіх причин має найширшу свободу вибору, навіть в найпростіших з усвідомлених справ – таких, як їжа і питво – може належати лише сота частина! Так якщо у такого «царя» причин, як людина, настільки зв’язані руки і відсутній вплив, то що можна сказати про інші, неживі причини?!

Отже, мовою існування і єдності, які стали очевидні з цієї істини, Всесвіт читає: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього».

Проявляються в частинах і частинках Всесвіту імена Бога, що вам, будучи солідарними і спираються один на одного, зливаються подібно семи квітам світла і в результаті утворюють єдиний прояв у творенні, явно вказують на єдність їх носія. Мовою цього свідоцтва Всесвіт оголошує: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього».

У Всесвіті видно мудрість, яка охоплює все приватне і загальне. Ця загальна мудрість містить в собі такі якості, як намір, свідомість, воля і вибір, які вказують на необхідність буття абсолютно Мудрого. Адже Всесвіт є створеним і підлягає впливу. Подібно до того, як творіння неможливе без творця, нежива частина творіння не може бути творцем.

На сторінці Всесвіту сяє досконала турбота. Містяться в ній мудрість, милість і прикраса, що вказує на необхідне існування Щедрого Творця. Адже існування дарів і благ неможливо без благодійника.

Велика милість, що охоплює весь Всесвіт і містить у собі багато якостей, серед яких мудрість, співчуття, турбота і обдаровування благами, свідчить про необхідне існування одного Милостивого (ар-Рахман) і Милосердного (ар-Рахім), адже якості неможливі без його носія.

Життя розподіляється між живими створіннями, робить необхідним вищезгадані якості і доводить буття Милосердного, що наділяє все їжею (ар-Раззак ар-Рахім), так як дія неможлива без діяча.

Життя, поширене у всьому Всесвіті, воно робить необхідним вищезгадані якості і вказує на необхідність існування Живого (аль-Хайй) і Того, Хто (аль-Каййум), пожвавлює (аль-Мухйі) і умертвляє (аль-Муміт), тобто Творця.

Друже! П’ять вищезгаданих істин, змішаних подібно семи квітам світла, ясно свідчать про те і очевидно вказують на те, що Всесвіту необхідний один Всемогутній (аль-Кадір), Всезнаючий (ал ь– ‘Алім), Мудрий (аль-Хакім), Одвічний (аль -Кадім), Милостивий (ар-Рахім), Милосердний (ар-Рахман), той, що наділяє їжею (ар-Раззак), Живий (аль-Хайй) і Сущий (аль-Каййум) Господь (ар-Раббі). Всесвіт же оголошує про це словами: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього» .

А також, на лику Всесвіту є отримана краса, яка вказує на красу природну, і є сумна краса, що показує красу абстрактну, і є якась вірна любов, яка вказує на Істинного Коханого, і є тяжіння, що вказує на притягання всіх таємниць істини. Ці істини свідчать про те, що для Всесвіту потрібен один Необхідно Сущий Господь, чому Всесвіт вчить і про що сповіщає фразою الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього».

У всіх одиницях, у всіх видах творінь у Всесвіті здійснюється управління, мета якого – досягнення корисних результатів. У рослинному і тваринному світах відбуваються процеси перетворень і змін, що приносять велику користь. Зміна дня і ночі, що має місце на земній кулі, переслідує великі цілі. Ці істини, подібно семи квітам світла утворюють єдину діяльність, поряд з пануючими у Всесвіті порядком і гармонією, очевидним чином вказують на необхідне існування мудрого керівника, всемогутнього, що діє за своєю волею Творця. Всесвіт має засвідчити це словами: الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього».

Процес виникнення (худус), що поширюється на всі види творінь, а також на частини і частки Всесвіту, вимагає буття Творця.

Те, що Всесвіт разом з усіма своїми частинами, маючи здатність, можливість і ймовірність знайти нескінченне число образів і станів, приймає саме справжній образ, безумовно, відбулося з волі і вибору одного Необхідно Сущого Творця.

Перебувають у величезній потребі види творінь і одиниці Всесвіту, з найбільш несподіваних місць і своєчасно (من حيث لا يحتسب) забезпечуються всім необхідним і задовольняються відповідно до своїх потреб, що вказує на необхідність існування Щедрого, що наділяє долею (ар-Раззак).

Всесвіт зазнає загальні і приватні, матеріальні і духовні потреби. Вони не в силах забезпечити себе всім необхідним для буття і продовження свого існування. Таким чином, ці потреби, неусвідомлювані ним, зрозуміло, задовольняються одним Милостивим і Милосердним, Необхідно Сущим і Мудрим Творцем.

Для буття та існування характерні ймовірність, множинність і схильність до впливу. Імовірність (Імка) залежить від необхідного існування (вуджуб), множинність вимагає єдності, а схильність до впливу виходить від дії. Взаємозалежність між цими речами неминуче вимагає буття Необхідного, Єдиного і Чинного Творця.

Ми бачимо, що будь-яка річ у Всесвіті не зупиняється до тих пір, поки не прийде до межі досконалості. Досягнувши ж межі своєї досконалості, вона припиняє рух, зупиняється. З цього стає зрозуміло, що буття вимагає досконалості, а досконалість – сталості. Отже, існування буття залежить від досконалості, а досконалість вимагає сталості. У такому випадку, є один необхідний і вічний, абсолютно досконалий Творець, і досконалість всіх творінь є лише тінню Його досконалості. Отже, Всевишній Аллаг абсолютно досконалий, і абсолютно досконалі Його дії і якості.

Внутрішня сторона кожної справи світліше і прозоріше зовнішньої. Це вказує на те, що, з одного боку, Творець не далекий від неї і не відділений, а з іншого боку, забезпечуючи гармонійну взаємодію цієї речі з іншими речами, що не знаходиться всередині неї. У такому випадку, якщо розглядати окреме творіння, то буде видно знання і мудрість Творця, а якщо розглядати його разом з іншими витворами, то буде видно, що Творець є Всечуючим і Всевидячим. З цієї істини стає ясно, що Творець світу що не знаходиться всередині світу, так і не знаходиться поза ним. Своїми знаннями і могутністю перебуваючи всередині кожної справи, Він, в той же час, піднесений над усім. Він бачить як одну річ, так і одночасно всі речі.

Ці істини – світлоносні знамення, що змішалися один з одним подібно квітам веселки. Всесвіт свідчить і вказує на необхідне існування і на єдність Творця, що володіє всіма довершеними якостями. Так, Всесвіт це віддзеркалення світла Творця, прояв Його Імен і твір Його діяльності.

Друже! Всесвіт, аргументами аяту الله لا اله الا هو «Аллаг – немає божества, крім Нього», мовою вищевикладених істин, доводить: لا حول ولا قوة الا بالله «Немає сили і могутності ні у кого, крім Аллага».

А також, істина فاعلم انه لا اله الا الله «Знай же, що немає божества, крім Аллага», вимагає істини محمد رسول الله «Мухаммад – посланник Аллага». Подібно до того, як істина محمد رسول الله«Мухаммад – посланник Аллага» містить в собі п’ять стовпів віри, вона проявляє панування Всевишнього (рубубіят). Виходячи з цього секрету, на вагах віри [свідоцтво] محمد رسول الله«Мухаммад – посланник Аллага» рівноцінно [свідченням] لا اله الا الله «Немає божества, крім Аллага» .

Пророча місія (нубувват) є загальною, оскільки звернена до панування Всевишнього (рубубіят), а святість (велаят) є приватною. Різниця між ними подібна різниці між виразамиرب العالمين «Господь світів» і ربى «Мій Господь»: в першому випадку зв’язок загальний, а в Другому – приватний. Також, він подібний до різниці між вознесінням (мі’радж), вчиненим з землі до Арш і вознесінням (мі’радж) під час земного поклону (саджда), або різниці між Арш і серцем (кальб) .

Друже! Наведені вище аргументи формують коло, в центрі якого розташована мета – необхідність існування і єдності Всевишнього. Кожен з цих складових кола аргументів доводить істинність і правдивість мети. Найменш сильні доводи підтримують і підсилюють один одного. Якщо навіть і не посилюють, то не позбавляють довіри. Якщо ж все-таки позбавляють, то коло не рветься, а лише звужується. Разом з тим, вимагати сили і очевидності, які виникають при об’єднанні аргументів, від кожного з них, буде вказівкою на розлад розуму і вузькість мислення, а також підготує грунт для заперечення. Таким чином, якщо в разі розгляду того чи іншого аргументу його слабкість виявить сумніви, то виходить від інших аргументів сила зміцнить його і сумніви розвіються.

Одні аргументи подібні воді, інші схожі на повітря, а треті є свого роду світлом. Тому, щоб вони не витекли, не зникли і не погасли, їх пошуком і утриманням повинна займатися витончена думка.